• Simple Item 7
  • Simple Item 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

High In Trial
LAKOTA WESTMARCH ALL ASHORE CD BN RN - Super - 199.5 (Novice B)

High Combined Open B/Utility B
OTCH THE ROSEHILL CONNECTION UDX5 OGM MH MX MXJ CGC - Jolly/Mattheis - 397.5 out of 400

GRCA National Specialty – Obedience - Versatility

Wednesday  9/27/2017

Qualifiers: 24 competing, 4 absent, 12 qualified

Judge: Russell Hornfisher

1. OTCH CH MORGENS LIL’BIT OF SKYEFIRE TD UDX7 OGM AX – Thomas -199
2. SPIRITS DAZZLING SHARP SHOOTER – Hubbard - 196
3. OTCH HIGH TIMES JERSEY GIRL UDX OM3 OBHF BN GN RA – Pugh – 195.5
4. SUNFIRES STORMYWIND CHARMED THE NOR'EASTER CDX - Heesemann/Milne - 194.5

Veteran Novice 10 and Over (16 competing) - Judge: Russell Hornfisher

1. GOLLY G’S CHECK ME OUT UDX3 RA OM6 VER (Kaufman) -198+
2. OTCH STORMWYND TOBY’S TRIUMPHANT UDX4 OM6 VER (Heesemann/Milne) - 198
3. TANBARK’S TENNESSEE ROSE SH UDX2 GO OM3 WCX (Manowiecki) - 197.5
4. BLUERIBBON’S VINNY THE ENFORCER UDX MH WCX CGC (Coleman)- 197

Veteran Utility - Judge Bonnie Hornfisher
1. OTCH MACH3 HIGH PEAK’S RISING TO THE TOP (Henry) -197
2. OTCH ONE ASH GOLDEN RAY OF SUNSHINE UDX12 OGM RAE (Spellman) - 185
3. OTCH TANBARK’S UBETCHA UDX2 OM5 (Piefer) - 170
4. OTCH GOLDEN PAW MUSTANG SALLY UDX7 OM7 RAE MX AXJ (Aldrich/Lavoignet) - 157.5

GRCA National Specialty – Obedience – Beginner Novice A
September 28, 2017
9 competing, 2 absent, 5 qualified
Judge: Bonnie Hornfisher

1. KIRIS SWEET SUMMER ROSE – Schmidt - 190
2. GCH CHARMS CAUSIN’ COMMOTION CGC RN Alsante/Boyle/Boyle-Grant – 189
3. CH RUFFWATER GONE WITH THE WIND – McGill/Kronz – 187.5
4. PINE RUN’S WISH UPON A STAR – Hrycyk – 186

GRCA National Specialty – Obedience – Beginner Novice B
September 28, 2017
52 competing, 12 absent, 31 qualified
Judge: Bonnie Hornfisher

1. HALFMOON UNANSWERED PRAYER CGC TKA CGCA CGCU – Tisdale – 199
2. LAKOTA’S KILTLIFTER ON THE ROCKS BN – Hahn – 198.5+
3. SHR GAYLAN’S DASH OF GOLD JH WC – Dury – 198.5
4. TASHEL TAIRIS NEW FAIR HERO CGC – Leibowitz - 198

Novice A - Judge Bonnie Hornfisher
1. RIDEAUVIEW’S DAWSON SO BRIGHT (Caplan) -196
2. CHANTELLE SEMPER BRAVO FIDELIS (Seltzer) - 192.5
3. HIDEAWAY TIME OF MY LIFE (Thompson) - 185
4. TURBO 2.0 DAME OF THE CLOUDS JH (Richardson/Rubrecht) - 180.5

GRCA National Specialty – Obedience – Novice B
September 27, 2017
Qualifiers: 50 competing, 11 absent, 26 qualified
Judge: Betsy Horn Humer

1. LAKOTA WESTMARCH ALL ASHORE CD BN RN – Super – 199.5
2. GAYLAN’S BETTIN’ ON THE BRIGHT LIGHTS BN CD - Scapicchio – 198.5
3. LAZYDAZE DAVE AND BUSTER HARD ROCK CAFÉ – Maurer – 197.5
4. SKY RIVER MAY THE BIRDS B WITH U SH BN WC - Manowiecki - 196.6

GRCA National Specialty – Obedience – Open A
Wednesday 9/27/2017
Qualifiers: 24 competing, 4 absent, 9 qualified
Judge: Bonnie Hornfisher

1. MIRASOL’S JUST A MOMINT CD – Overton – 196.5
2. SUNDIAL’S KEWEENAW NORTHERN LIGHT TD CD – Goodman - 194
3. WOODSIDE’S WINGS OF FIRE SH – Day – 193.5
4. MAPLECROFT'S SURFING USA CGC TKA CD RN - Glass - 192

GRCA National Specialty – Obedience – Open B
September 28, 2017
Qualifiers: 55 competing, 7 absent, 31 qualified
Judge: Russell Hornfisher

1. OTCH THE ROSEHILL CONNECTION UDX5 OGM MH MX MXJ CG – Jolly/Mattheis – 199+
2. GAYLAN’S GOTTA KICK IT UP! BN CDX RN – Posteraro – 199
3. POWDERHORN BRODIE & STAND BACK UD PUTD GO BN JH WC – Mina – 198.5
4. GAYLAN'S MAGIC ELIXIR UDX OM3 JH - Clark/Carpenter - 198

GRCA National Specialty – Obedience – GRADUATE OPEN
September 28, 2017
10 competing, 1 absent, 5 qualified
Judge: Robert Squires

1. SUNFIRE’S GOLBET OF FIRE CDX CCA JH RE GN BN – Thompson – 197.5
2. MACH2 MORNINGSTAR’S SKY HIGH IQ CDX MX MXJ CGC – Owen – 192
3. MAPLECROFT’S SURFING USA CGC TKA CD RN – Glass – 191
4. GAYLAN’S SPELLBOUND STAR CATCHER CDX GN BN RN OA - Driscoll - 188

GRCA National Specialty – Obedience – Utility A

September 27, 2017
Qualifiers: 18 competing, 4 absent, 4 qualified
Judge: Bonnie Hornfisher

1. SUNFIRE’S COMMON CENTS – Speir – 187+
2. MIRASOL RAVENSWIND KANGARUBY – Rines - 187
3. WAKEMUP WILD CHILD CDX RE OA OAF NF MH WCX – Turgeon – 174.5
4. CLARK’S AUREATE INVERNESS QUEST CDX PCD PCDX BN GN– Posey – 172.5

GRCA National Specialty – Obedience – Utility B
September 27, 2017
Qualifiers: 41 competing, 4 absent, 24 qualified
Judge: Robert Squires

GRCA National Specialty – Obedience – Team
September 28, 2017
Qualifiers: 10 competing, 2 absent, 8 qualified
Judge: Betsy Horn Humer

1. TEAM: SUNFIRE 1 - 700
SUNFIRE WHAT’S THE BUZZ UD GO VER JH WCX CCA – Book/Biewer
OTCH STORMWYND TOBY’S TRIUMPHANT UDX4 OM6 VER – Heesemann/Milne
SUNFIRE’S COMMON CENTS – Speir
SUNFIRE BOUNTY HUNTER OUTLAW HANK – Lee
SUNFIRE’S HUSTLER UD RE MH12 MX MXJ CCA WCX VCX – Beaulieu

2. TEAM: WHICH ONE IS DIFFERENT? – 723
GAYLAN’S SPELLBOUND STAR CATCHER CDX NA NAJ RN BN – Driscoll
OTCH GOLDSEEKERS GAMBLIN MAN UDX6 OGM VER ACT1 – Scapicchio
SKY RIVER MAY THE BIRDS B WITH U SH BN WC – Manowiecki
GAYLAN’S GOTTA KICK IT UP! BN CDX RN – Posteraro

3. TEAM: SUNFIRE’S RE-DUCKS (COMIC RELIEF) -701
SUNFIRE STORMWYND COSMIC PRESSURE CD BN CCA CGC – Heesemann/Milne
GLASTONBURY’S MAGIC KEEPER BN RN NA OAJ NF CGC – Beaulieu
SUNFIRE AUREATE SPELLBOUND CDX BN PCD AX AXJ OF – Johns
SUNFIRE’S BOUNTY HUNTER JOSEY – Lee
SUNFIRE’S LONG HOT SUMMER MH CDX RN CGC WCX – Book/Biewer

4. TEAM: C.R.A.B.S – 700
OTCH GAYLAN’S S.P.ARKLER OF GOLD SH RAE VER OM6 – Leafstedt
WAGNTAIL SET SAIL 4 ZANZIBARR CD RE BN CA – Barr
TOPBRASS CODE OF HONOR VDX2 PUTO OM1 BN GO VER RE – Angel
MAYWOOD’S FIRST SHOOTING STAR CDX GN GO JH RAE2 TK – Machen
POWDERHORN BRODIE & STAND BACK UD PUTD GO BN JH WC – Mina

1. OTCH TANBARK’S UBETCHA UDX2 OM5 – Piefer – 198.5++
2. CALLIOPE DAVE AND RUBY SLIPPERS – Maurer – 198.5+
3. OTCH THE ROSEHILL CONNECTION UDX5 OGM MH MX MXJ CG – Jolly/Mattheis – 198.5
4. POWDERHORN BRODIE & STAND BACK UD PUTD GO BN JH WC – Mina – 198+

GRCA National Specialty – Obedience – Veteran Novice (8-10 years)
September 27, 2017
Qualifiers: 10 competing, 1 absent, 5 qualified
Judge: Russell Hornfisher

1. MACH FASTTRAK I’M A BELIEVER CDX RAE CGCA T2B MXF – Coursey - 196
2. SUNKISSED ELECTRIC BLUE – Flora – 192.5
3. TANBARK’S LADY OF THE DANCE CD RN – Taylor – 191.5
4. GLENBRIER MYSTICAL LILY EVANS POTTER CGC RAE CDX – Evans – 190.56

GRCA National Specialty – Obedience – BRACE
September 28, 2017
22 competing, 3 absent, 12 qualified
Judge: Robert Squires

1. OTCH ONE ASH GOLDEN RAY OF SUNSHINE UDX12 OGM RAE – Spellman – 195.2
1. MORGEN’S FLASHDANCE TO THE SKYE UDX5 OM7 JH VER BN – Laber – 195.2

2. MALAGOLD’S WINTERSTORM FAIRY UD TDX NA NAJ VCD1 – Goodman – 195
2. SUNDIAL’S KEWEENAW NORTHERN LIGHT TD CD – Goodman – 195

3. OTCH MACH2 GLENMOR ELYSIAN UNTOLD STORY UDX3 OM4 – Lindquist – 193.5
3. OTCH MACH CALLIOPE OOPS I DID IT AGAIN UDX2 OM5 – Lindquist – 193.5

4. MORNINGSTAR PATRIOT OF ROSEHILL CD – Jolly – 190.5
4. OTCH THE ROSEHILL CONNECTION UDX5 OGM MH MX MXJ CG – Jolly/Mattheis – 190.5

PLEASE VOLUNTEER TO HELP!

Information will be posted on our Volunteers page.